Vytvořili jsem si pěknou prezentaci a chceme si jí uložit nebo jí někomu poslat. Jak na to?
V Prezi je sdílení prezentací velice snadné. Protože veškerá tvorba probíhá online, námi vytvářený obsah je automaticky ukládán na cloudové úložiště. Nejjednodušší způsob, jak se k prezentaci dostat na jiném přístroji, je tedy její otevření pomocí přihlášení na náš účet. Rozhodně ale existují i zajímavější možnosti.
Přihlášení na uživatelský účet
Jak jsem již zmiňoval, nejjednodušší možnost je jít na stránku Prezi, přihlásit se ke svému účtu a následně prezentaci vyhledat v menu 'My Prezis'.
Pomocí URL odkazu (nevyžaduje přihlášení)
Pokud je naše prezentace veřejná (výchozí nastavení - public and reusable), je možné se na ní dostat přes URL odkaz nebo vyhledávač Google. Protože by ovšem bylo neefektivní pamatovat si odkaz (například https://prezi.com/xf_bmt1oyddv/koncepce-ceske-zahranicni-politiky/), můžeme využít jeden z mnoha URL zkracovačů. Ty nám místo dlouhého odkazu vygenerují mnohem kratší, snadno zapamatovatelný. Nejlepší zkušenosti mám s GOO GL (od společnosti Google), jen pozor na velká a malá písmena v adrese, hrají roli. Zkrácený odkaz na prezentaci vypadá například takto (https://goo.gl/iKIZXK) - a pokud napíšu místo iKIZXK pouze ikizxk, prohlížeč prezentaci vyhledat nedokáže. Odkaz na Prezi je podle mě nejlepší způsob, jak někomu naši prezentaci poslat.
Vyexportování prezentace do *pdf (PRO verze)
Nejobvyklejší způsob, jak prezentaci poslat, je její vyexportování do pdf. To má jako hlavní výhody kompatibilitu s většinou zařízení, nemožnost dalších úprav a také malou velikost. Prezi export do *pdf podporuje, nicméně prezentace tím ztrácí své kouzlo celkové práce v prostoru.
Stažení prezentace a její uložení na flashku (PRO verze)
Dále je možné prezentaci společně s programem Prezi stáhnout. Následně je nutné staženou složku odzipovat a přetáhnout na flash disk. Jedná se o elegantní řešení, pokud víme, že nebudeme mít přístup k internetu. Díky formátu *exe nám ale prezentace nepoběží například na počítačích s operačním systémem Linux, nevýhodou je také velká velikost takto stažené prezentace (v průměru okolo 100 MB)
Uložení na vlastní web
Pokud máme vlastní webové stránky a rozumíme základům HTML, můžeme prezentaci velice snadno vložit přímo na náš web. V menu 'My Prezis' vybereme u prezentace možnost 'View Prezi' a následně v dolní liště tlačítko 'Embed'. Nastavíme základní parametry a zkopírujeme si kód do schránky. (parametry je dále možné upravit přímo v kódu). Prezentace vypadá na webu třeba takto.
Sdílení přes sociální sítě
Dnes velice běžné je také sdílení prezentace přímo přes sociální sítě. Nejjednodušší je přidat svojí prezentaci na Twitter. Dále můžeme jediným kliknutím Prezi přidat na Facebook, LinkedIn a nebo jí poslat kamarádovi mailem (ikonky sociálních sítí se objeví po prohlédnutí celé prezentace).
Díky tomu, jak snadné je Prezi sdílet, můžeme snadno najít i prezentace ostatních. Často se jedná o skvělý zdroj inspirace, je zajímavé vidět, jaké postupy používají jiní. Některé prezentace, nejčastěji firemní vizitky, jsou hodně propracované a zaujmou dokonalou vektorovou grafikou, jiné zase neotřelým způsobem spojují zdánlivě nepropojitelné světy. Cizí prezentace můžeme velice snadno najít pomocí vyhledávače Google a nebo přímo na stránkách Prezi.
Příjemnou tvorbu a sdílení prezentací.
Jan Martinek